Fogszabályozás
Fogszabályozás
Az orthodontia (fogszabályozás) talán a fogászat egyik legrégebben önállóvá lett szakterülete
Az orthodontia (fogszabályozás) talán a fogászat egyik legrégebben önállóvá lett szakterülete. A fogak, a fogmeder-nyúlvány, és az állcsontok alaki, és helyzeti rendellenességének megállapítását, a megelőzést, illetve az eltérések gyógyítását foglalja magába. Megelőzésnél az a cél, hogy a fogazat normális fejlődését biztosítsuk, elhárítva az akadályozó körülményeket. Ezzel biztosítva azt, hogy a fogak jól lássák el eredeti funkciójukat (rágás), és esztétikusan helyezkedjenek el a szájüregben. A gyógyítás a kialakult kóros eltérések helyreállítását jelenti.
A fogszabályozás típusai
Manapság már nem csak egyféle fogszabályozó rendszer létezik. Választhatunk külső vagy belső rögzítésű fogszabályzót, esetleg sínes, ún. láthatatlan fogszabályzót is.
Külső rögzítésű fogszabályzó:
Ebben az esetben a fogszabályzó ívét a fogazat külső ívére rögzítik. Létezik fém vagy porcelán bracket-ekre rögzített fogszabályzó, utóbbi esztétikailag kevésbé feltűnő, így felnőtt korban gyakrabban használatos.
Belső rögzítésű fogszabályzó:
A fogszabályzó a fogazat belső ívére rögzíthető, így láthatatlan marad a külső szemlélők számára. Drágább eljárás, mint a hagyományos külső fogszabályzó, a nyelv ebben az esetben jobban ki van téve a sérülésveszélynek.
Sínes fogszabályzó:
Kevésbé komplikált esetekben alkalmazható eljárás a sínes vagy más néven láthatatlan fogszabályzó. Lenyomatvétel után gép segítségével készül el a sín, amit néhány hetente újra cserélnek egészen addig, amíg a kívánt hatást el nem érik. Mivel a sín levehető a fogazatról, könnyebb tisztán tartani a fogakat a fogszabályzó alatt.
A fogszabályozás ideje
A fogszabályozás ideje függ a kezelendő problémától és a fogszabályozó készülék típusától is. Hagyományos, külső vagy belső ívre rögzített fogszabályzót jellemzően 12-24 hónapig kell viselni, utána pedig 3-6 hónapig egy helybentartó, ún. retenciós készülék viseletével kell biztosítani a tartós eredményt. A sínes, ún. láthatatlan fogszabályzóval a kezelendő problémától függően akár 10-24 hónap is elég lehet a kezeléshez.
A fogszabályozás tisztítása
A fogszabályozó tisztán tartása kulcsfontosságú a kezelés alatt. Mivel a fogszabályzó készüléken és környékén sokkal könnyebben megtapadnak a bacilusok és a lepedék, így megnő a fogszuvasodás kialakulásának veszélye.
Fogszabályozó viselete mellett elengedhetetlen a napi kétszeri fogmosás, az egyszeri fogköz-tisztítás. A fogszabályzó készülék tisztán tartásához használhatunk még egycsomós fogkefét, elektromos fogkefét illetve szájzuhanyt is. Az antibakteriális szájvizek használata szintén segít a fogszuvasodás megelőzésében.
Keressen minket bizalommal!
Hívjon minket, írjon nekünk vagy látogasson el a rendelőnkbe!
Időpontkérés: +36 20 411 3099 (Szántai Csilla)
Cím: 1012 Budapest, Vérmező út 6., földszint 1.
Facebook: menzoudental
Hétfő: 10:00 – 16:00
Kedd: 12:00 – 18:00
Szerda: 14:00 – 20:00
Csütörtök: 10:00 – 20:00
Péntek: 09:00 – 15:00
Szombat: Zárva
Vasárnap: Zárva
A Széll Kálmán téren áthaladva a Mammut bevásárlóközpont parkolójában hagyhatja autóját, innen pár perc séta az Ostrom utcán keresztül.
A Széll Kálmán térig a 4-es és 6-os villamossal, illetve a 2-es metróval. Induljon el az Ostrom utcán, majd jobbra fordulva sétáljon végig a Lovas úton, amely végén már látni fogja a Hattyú utcát (körülbelül 450 méter, 5 perc séta).