A korona egy „fog alakú sapka”, amely a szuvas vagy az esztétikailag nem megfelelő fogra kerül. A fogpótlás az előkészített fog megmaradt csonkjára illeszkedik, ezáltal megerősíti azt, és visszaadja a fog eredeti, természetes formáját és színét.
Megfelelő szájhigiénia és rendszeres kontroll mellett akár több évtizedig is élvezheti új mosolyát. Extrém mechanikai hatások (pl. pisztácia-törés, fogcsikorgatás) és fogínysorvadás esetén ez az idő csökken.
Az ideális korona típusa függ a fog állapotától, a sérülés/szuvasodás mértékétől és a hiányzó fogak számától.
A fémmentes pótlás olyan fogpótlási megoldás, amely nem tartalmaz fémet, így esztétikailag sokkal természetesebb megjelenést biztosít. Az ilyen pótlások általában cirkónium-oxidból vagy préskerámiából készülnek, amelyek fényáteresztő képességük miatt szinte tökéletesen utánozzák a természetes fogakat. Ez különösen fontos a frontfogak esetében, mivel ezek a fogak a leginkább láthatók mosolygás vagy beszéd közben. A fémmentes pótlásokat akkor alkalmazzák, ha a páciens igénye az esztétikus, természetes megjelenés, illetve ha fémallergia áll fenn.
A természetes és élethű koronák készítéséhez fémmentes anyagokat, például cirkóniumot vagy préskerámiát használnak. Ezek az anyagok fényáteresztők, ami lehetővé teszi, hogy a koronák hasonlóan viselkedjenek, mint a természetes fogak. Az áttetszőségük miatt a fémmentes koronák nem mutatnak szürkés árnyalatot, mint a fémvázra épülő pótlások. Ezáltal sokkal esztétikusabb és életszerűbb megjelenést biztosítanak. A koronák színét a páciens saját fogaihoz lehet igazítani, így a szomszédos fogakkal is tökéletesen harmonizálnak, és alig különböztethetők meg a természetes fogaktól.
A rögzített fogpótlások esetében ez a folyamat sokkal kevesebb időt vesz igénybe. Már pár nap után elmúlik a kezdeti idegentest érzés és néhány hét után szinte teljesen észrevétlenné válik a pótlás a rágás során.
Kivehető fogpótlások esetén ez több időt vesz igénybe, mivel sokkal több helyet foglal el a szájban, mint egy korona vagy hídpótlás, adott esetben beborítja a szájpadlás egy részét vagy egészét. Újfajta rágási formát kell megtanulnia a páciensnek, és a rágóerő is csökken egy teljesen fix, ragasztott pótláshoz képest.
Amikor a fogorvos hidat használ, hogy pótolja a hiányt, akkor ott a többi fogat is hozzákapcsolja, hiszen ezek lesznek a tartópillérek, amiket le kell csiszolni. Az implantátum esetében azonban nem tesznek kárt az ép fogakban, hiszen a gyökeret helyettesítő, titánból gyártott csavart rögzítik az állkapocshoz. A pótlást pedig erre a mesterségesen készített gyökérre helyezik.
Ma már a legtöbb fog implantátum anyaga titánium, vagy annak ötvözete. Ennek oka, hogy a titánium egy bioinert, tehát allergiát nem okozó anyag, amelynek rendkívül nagy a teherbírása és a tartóssága.
Ezen kívül ma már a legtöbb fogimplantátumot valamilyen felületkezelé sel (mikrobarázdákkal vagy homokfúvással, esetleg valamilyen aktív felületkezelő anyaggal) látják el. Ezek az eljárások elősegítik a gyorsabb gyógyulást, a csontszövet jobb tapadását, de van olyan anyag is, amely a későbbi gyulladások esélyét csökkenti.
Mivel az implantátumhoz szájsebészeti műtétre van szükség, amit általában helyi érzéstelenítéssel végeznek, így kicsi az esélye, hogy sok fájdalommal járjon. A kezelés tehát fájdalommentes, de még utána sem kell tartani attól, hogy napokon vagy heteken keresztül járna fájdalommal. Egy kis ideig jegelésre és fájdalomcsillapítóra lehet szükség illetve antibiotikum szedésére minden esetben, de alapvetően nem akadályoz meg bennünket a mindennapi munkavégzésben.
Az egyik legkomolyabb rizikó faktor a sikeres beültetés szempontjából, a dohányzás. A javaslat ellenére fenntartott dohányzás a műtéti sebek nem megfelelő záródásához és szövődmények kialakulásához vezethetnek! Foghúzást követően a dohányzás fogmeder gyulladást okozhat, valamint a csont elégtelen gyógyulása miatt egy későbbi implantáció elvégzését sem teszi lehetővé! Ennek következtében a páciens csontjának rekonstrukciója az előzetesen tervezett kezelés időtartamát lényegesen megnyújthatja, valamint a költségek jelentős megemelkedésével járhat. Implantáció esetén a megtartott dohányzás a garancia elvesztésével járhat!
Örökre! Tényleg! . Fontos azonban, hogy betartsuk a megfelelő szájhigiéniát, hiszen az implantátumot ugyanúgy ápolni és tisztítani kell, mint a saját fogainkat.
Naponta legalább két alkalommal mossunk fogat, használjunk fogselymet,fogköztisztitó kefét, antibakteriális szájvizet, valamint járjunk el a kontrollra, így akár életünk végéig gond nélkül használhatjuk azt.
A beültetést követően 3-6 hónap a gyógyulás után az implantátumról lenyomatot veszünk és 5-8 munkanap alatt elkészül a korona.
Nem! Vannak olyan betegségek, egészségi állapotok, amikor időlegesen vagy véglegesen le kell mondani az implantáció lehetőségéről (pl: kezeletlen cukorbetegség, csontritkulás, citosztatikus, immunszupressziv kezelés.) Ugyanakkor a legtöbb ember alkalmas az implantációra, ha a csont mennyisége és minősége megfelelő a befogadásra.
Az implantátumok behelyezése után a teljes gyógyulásig kerülni kell az intenzív fizikai aktivitást, de később a sportolás általában nem okoz problémát.
Temps de remplissage du formulaire : 1 minute
(La radiographie panoramique est importante pour l’établissement d’un devis!)
Vous souhaitez retrouver votre sourire avec une équipe professionnelle?
Remplissez notre formulaire sans aucun engagement afin que nos collègues experts dans ce domaine puissent vous étabir un devis gratuit et par la suite vous aider à résoudre vos problèmes dentaires le plus rapidement possible.