Implantáció
Implantáció
Az implantátum az elvesztett fog vagy fogak pótlására alkalmas, titánból készült műgyökér
Az implantátum az elvesztett fog vagy fogak pótlására alkalmas, titánból készült műgyökér. Mai általánosan elterjedt formája csavar, vagy lépcsős henger. Az anyaga tiszta titán, melynek felületét a csontba való beépüléshez, és a lágyszövethez való kapcsolódáshoz speciálisan alakítják ki.
Milyen előnyei vannak az implantációs fogpótlásnak?
Milyen anyagból készülnek az implantátumok?
A szervezetbe csak olyan anyag helyezhető, amely nem okoz semmilyen károsodást, a szövetek jól viselik, nem lökődik ki. Az ilyen anyagokat „bio-anyagoknak” nevezzük, ilyen anyag a titán, amiből az implantátumok készülnek. Titánból készülnek a csípőprotézisek is. A fogászati implantátumok általában henger vagy csavar alakúak. Egyes gyártmányok felszínét olyan, szintén szövetbarát anyaggal vonják be, amely elősegíti a gyors beépülést a csontba.
Ki kaphat implantátumot?
Implantációra alkalmas az a páciens, aki jó egészségnek örvend, jó a száj-higiéniája és elég csontállománnyal rendelkezik. Az előzetes vizsgálatok során a kezelőorvos tájékoztatja a beteget a kezelési és sebészeti eljárásokról, valamint a fogpótlás-tervezésről.
Milyen kockázata lehet az implantációs műtéteknek?
Az implantációs műtét helyi érzéstelenítésben történik, ennek szövődményei olyanok lehetnek, mint bármelyik érzéstelenítésnek. Természetesen megfelelő körültekintéssel ezek kivédhetők. A műtét során előfordulhat a környező képletek sérülése (arcüreg megnyílás, idegsérülés), de gondos tervezés és jó műtéti technika esetében ez biztonsággal elkerülhető. Az implantátum kilökődése extrém ritkán fordul csak elő. Jó szájhigiénia és rendszeres ellenőrzés esetében ennek nagyon kicsi az esélye.
Hogyan ültetik be az implantátumot?
Az implantációs fogpótlás különösen körültekintő tervezést és kivitelezést igényel a fogorvostól és a fogtechnikustól. Az orvos először tájékozódik a beteg általános állapotáról, betegségeiről, gyógyszereiről. Ezután következik az alapos fogászati vizsgálat. Minden esetben készül röntgenfelvétel, szükség esetén 3 dimenziós CT felvétel is. Maga a műtét helyi érzéstelenítésben történik. Nyálkahártya metszés után szabaddá válik az állcsont, amiben az implantátum számára megfelelő helyet alakítanak ki, behelyezik a műgyökeret és a sebet összevarrják. Az implantáció így befedve gyógyul 3-6 hónapig, ez alatt az implantátum „becsontosodik” (implantátumra ránő a csont és ezáltal rögzül). A gyógyulás ideje alatt adott esetben ideiglenes pótlás is viselhető. A műtét után kisebb arcduzzanat előfordulhat, de nagyobb fájdalomtól nem kell tartani. A gyógyulás után a nyálkahártyán kis metszést ejtve felszabadítják az implantátumot, ún. ínyformázó csavart tesznek be. Rövid idő múlva következik a lenyomatvétel, ami alapján a fogtechnikus mintát készít és elkészíti a fogpótlást. A fogmű szájba helyezése ismét a fogorvos feladata.
Mennyi ideig tart az egész beavatkozás?
A beavatkozás időtartama függ az implantátumok számától, illetve a csont-felépítés szükségességétől. A legtöbb esetben, ha csak 1 fogról van szó, akkor a beavatkozás csupán egy órát vesz igénybe.
Fogatlanul maradok a fogbeültetés után?
Ha az implantátum a száj front részére kerül, akkor a fogorvos egy ideiglenes fogsort vagy hidat készíttet Önnek, hogy ne maradjon fogak nélkül. Amennyiben teljes műfogsora van, úgy ezt az egész gyógyulási időszak alatt hordhatja, miután ezt átalakították.
Fontos tudnivalók az implantációs műtétet követően:
A műtéti területet kívülről jegelje a duzzanat csökkentése érdekében. Ne egyen ameddig az érzéstelenítő hatása tart. Egy napig ne fogyasszon kávét, teát, alkoholt, ne dohányozzon és ne egyen fűszeres, csípős ételeket. Fordítson fokozott gondot a szájhigiéniára, az implantátum környékét kivéve rendesen mosson fogat, a sebet is megmosva, és öblögessen fertőtlenítő oldattal utasítás szerint. A javasolt gyógyszereket vegye be. Szükség szerint vegyen be fájdalomcsillapítót. A varratokat 7-10 nap múlva távolítják el.
Hogyan ápoljuk az implantátumokat?
Ugyanúgy ápoljuk az implantátumokat, mint természetes fogainkat, azaz napi 2x fogmosással és fogselymezéssel. Fontos a napi fogmosás és fogselyem használata. Fontos a rendszeres fogászati kontrollvizsgálat.
Keressen minket bizalommal!
Hívjon minket, írjon nekünk vagy látogasson el a rendelőnkbe!
Időpontkérés: +36 20 411 3099 (Szántai Csilla)
Cím: 1012 Budapest, Vérmező út 6., földszint 1.
Facebook: menzoudental
Hétfő: 10:00 – 16:00
Kedd: 12:00 – 18:00
Szerda: 14:00 – 20:00
Csütörtök: 10:00 – 20:00
Péntek: 09:00 – 15:00
Szombat: Zárva
Vasárnap: Zárva
A Széll Kálmán téren áthaladva a Mammut bevásárlóközpont parkolójában hagyhatja autóját, innen pár perc séta az Ostrom utcán keresztül.
A Széll Kálmán térig a 4-es és 6-os villamossal, illetve a 2-es metróval. Induljon el az Ostrom utcán, majd jobbra fordulva sétáljon végig a Lovas úton, amely végén már látni fogja a Hattyú utcát (körülbelül 450 méter, 5 perc séta).